Witam w 2011 roku.
Życzę wszystkim zawodnikom, trenerom oraz kibicom
wielu koszykarskich emocji
w
Nowym Roku
MÓJ KALENDARZ ( to trzeba obejrzeć...)
16 stycznia Kalisz MECZ GWIAZD POLSKIEJ LIGI KOSZYKÓWKI
11-12 lutego Gdynia FINAŁ PUCHARU POLSKI
18-21 lutego Los Angeles NBA ALL- STAR GAME
8 marca Gdynia ALL -STAR GAME EUROLIGI KOBIET
Kwiecień Play-off 1 Ligi
22-23 kwietnia FINAŁ LIGI VTB
6-8 maja Barcelona FINAŁ EUROLIGI
Maj Polska FINAŁY PLAY-OFF POLSKIEJ LIGI KOSZYKÓWKI
18 czerwca – 3 lipca Polska MISTRZOSTWA EUROPY KOBIET
Czerwiec USA FINAŁY PLAY OFF NBA
30 czerwca - 10 lipca Łotwa MISTRZOSTWA ŚWIATA U-19
14 - 24 lipca Hiszpania MISTRZOSTWA EUROPY U-20
21 – 31 lipca Polska MISTRZOSTWA EUROPY U-18
28 lipca - 7 sierpnia Czechy MISTRZOSTWA EUROPY U-16
31 sierpnia-18 września Litwa MISTRZOSTWA EUROPY
Jak widać kalendarz przedstawia się bardzo ciekawie. Przede wszystkim dotyczy to naszych reprezentacji występujących w tym roku w finałach Mistrzostw Europy. Kobiety grają w Polsce, mężczyźni na Litwie. Blisko do hal, myślę więc, że skorzystają z tego nie tylko nasi kibice, ale również szkoleniowcy.
Dla mnie osobiście najciekawszą imprezą będą Mistrzostwa Europy U-18, które odbędą się w Polsce. Tu już obowiązkowo powinni być obecni wszyscy polscy trenerzy. Obejrzenie na żywo, przyszłych gwiazd europejskiej koszykówki oraz sposobów prowadzenia zespołów i ich przygotowania techniczno-taktycznego będzie wspaniałym materiałem szkoleniowym. Byłem w zeszłym roku na Mistrzostwach Świata U-18, które rozgrywane były w Hamburgu. Bardzo fajnie było obejrzeć jak grają w koszykówkę najlepsze młodzieżowe zespoły na świecie minn. amerykanie, australijczycy czy chińczycy. Można z tych obserwacji wyciągnąć wiele ciekawych wniosków. Mam nadzieję, że przy okazji mistrzostw będzie zorganizowana klinika trenerska, na której zagraniczni trenerzy przybliżą nam jak wyszkolić dobrego gracza, a polscy podzielą się swoimi doświadczeniami przy pracy z młodzieżą. Do tego wszystkiego w tym roczniku w naszej reprezentacji mamy wielu utalentowanych graczy, wicemistrzów świata U-18 prowadzonych przez Jerzego Szambelana. Ciekawe będzie porównanie poczynionych przez nich postępów w porównaniu do rówieśników z innych europejskich państw. Szykuje się więc wspaniała młodzieżowa impreza. Ale, żeby taka naprawdę była MUSI odbyć się w odpowiednim miejscu i być super zorganizowana.
Wcześniej na Łotwie Polacy zagrają w Mistrzostwach Świata U-19. To drugi raz z rzędu będziemy uczestnikami światowej imprezy koszykarskiej. Łotwa nie daleko, a kolejne mistrzostwa mogą odbywać się już na innych kontynentach. Warto się więc wybrać, polecam.
Ciekawe jak zakończą się interesujące jak dotąd rozgrywki TBL? Jak będą spisywać się w niej polscy gracze? Ilu utalentowanych młodych zawodników dostanie szansę gry? Uważnie obserwujmy również rozgrywki 1 ligi. Grają tam sami Polacy, wielu z nich może niedługo zobaczymy w TBL i pierwszej reprezentacji.
Niestety nie mamy już naszych męskich zespołów w najważniejszych europejskich rozgrywkach, ale z zainteresowaniem powinniśmy śledzić Euroligę mężczyzn. Są one nie mniej interesujące jak liga NBA. Na początku roku kibicujmy zespołowi Asseco w "walce" z Żalgirisem oraz Khimkami o udział w finale ligi VTB.
Polecam oczywiście All Star Game NBA jak również nasz Mecz Gwiazd. Występ w takich meczach jest bardzo doceniany przez graczy, przecież wybierają ich kibice. W tych spotkaniach nie ma stawki (nie lubię osobiście takiej rywalizacji sportowej) czyli i wielkich emocji związanych z końcowym wynikiem, ale zawodnicy chcą wynagrodzić to kibicom i bardzo często popisują się bardzo efektownymi zagraniami i akcjami. Miejmy nadzieję, że będzie tak i teraz.
Nie zapominajmy o występach Marcina Gortata w lidze NBA!!! Tu nasuwa mi się ciekawe pytanie. Czy woleliśmy jak jego drużyna wygrywała, a Marcin przebywał średnio 16 min. na parkiecie, czy jak jego zespół przegrywa, a on gra 30 min.? Co myślicie na ten temat?
Tak przedstawia się mój koszykarski kalendarz na 2011r. i to tylko do końca lata…, a od października zaczną się kolejne emocje, a przecież będzie to wciąż ten sam rok…
2011 ROKIEM SUKCESÓW POLSKIEJ KOSZYKÓWKI
P.S
Zapomniałem jeszcze o jednym i to bardzo istotnym koszykarskim wydarzeniu w Polsce. W styczniu odbędą się wybory do władz na kolejną kadencję. Ci, którzy wybierają podejmują bardzo ważną decyzję. Od decyzji tych, co wygrają zależeć będzie najbliższa przyszłość koszykówki w Polsce. Życzę wszystkim i sobie samemu, aby w obu przypadkach były to dobre decyzje. Aby pozwoliły one na rozwój naszej ukochanej dyscypliny oraz osiąganie przez nią sukcesów na arenach międzynarodowych. Wyniki pierwszej reprezentacji decydują o zainteresowaniu dyscypliną przez młodzież, kibiców, mediów i sponsorów. Działacze, trenerzy i zawodnicy muszą o tym pamiętać i powinni zrobić wszystko, aby osiągnąć sukces. Stać ich na to, szczególnie myślę o mężczyznach. Posiadamy obecnie „materiał ludzki”, jakiego dawno nie mieliśmy. Graczy, mających umiejętności i doświadczenie oraz utalentowaną młodzież. Jest to wspaniała „mieszanka”, której nie możemy zmarnować...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz