piątek, 28 stycznia 2011
sobota, 15 stycznia 2011
„KOCHAM GRAĆ…"
Kiedy się traci coś, co się kocha, to boli to do szpiku kości…
Kiedy znów można mieć to, co się kocha człowiek jest szczęśliwy…
Chciałem dzisiaj napisać parę zdań o młodym sportowcu. Ma 21 lat i od urodzenia:) jest sportowcem. Gra w basket.
Sport to jego życie, a koszykówkę uwielbia, może nawet ją kocha… Ma talent, niestety do tej pory ma również pecha do kontuzji. Oczywiście nie jest jedynym zawodnikiem, którego one „dopadają”. Sport i kontuzje to niestety nierozłączna para (pisałem o tym wcześniej).
On wie o tym bardzo dobrze, w ciągu 4 lat przeszedł 3 poważne operacje. Dzisiaj znów wraca na boisko. Wraca do sportowego życia.
Dzisiaj jest szczęśliwym człowiekiem!!! Ma to, co kocha…
Są tacy, którzy mówią „zaraz się znów rozsypie…” (to na pewno nie są przyjaciele). Inni powiedzą, że źle robi, że szkoda zdrowia. Ale on słucha swojego serca, które mówi „KOCHAM GRAĆ W KOSZYKÓWKĘ”.
Prawie rok przerwy, ponad 350 dni codziennej wielogodzinnej rehabilitacji, „walki” o powrót do zdrowia. Tylko Ci, którzy przez to przeszli wiedzą, jakie to trudne. Ale jest wiele przykładów, jak zawodnicy po poważnych chorobach czy kontuzjach dalej uprawiają sport na wysokim poziomie. Wczoraj podziwiałem Karola Bieleckiego, naszego piłkarza ręcznego, który po stracie oka, nadal gra i to jak gra!!! Lanc Armstrong, po chorobie nowotworowej był najlepszym na świecie kolarzem. Nie wolno się poddawać przeciwnościom losu, "wiara czyni cuda". Pamiętajmy o tym!!!
Miłość zawodnika do gry w koszykówkę na razie wielokrotnie była miłością bez wzajemności… Podobno prawdziwa miłość to… cierpienie. Jeżeli tak jest, to mam nadzieję, że ma on to cierpienie już poza sobą. Niech teraz będzie to wielka prawdziwa przyjaźń, która będzie trwać wiecznie...
P.S
Podziwiam Cię i jestem z Ciebie dumny.
POWODZENIA!!! Na pewno się uda:):):)
poniedziałek, 3 stycznia 2011
KOSZYKARSKI KALENDARZ
Witam w 2011 roku.
Życzę wszystkim zawodnikom, trenerom oraz kibicom
wielu koszykarskich emocji
w
Nowym Roku
MÓJ KALENDARZ ( to trzeba obejrzeć...)
16 stycznia Kalisz MECZ GWIAZD POLSKIEJ LIGI KOSZYKÓWKI
11-12 lutego Gdynia FINAŁ PUCHARU POLSKI
18-21 lutego Los Angeles NBA ALL- STAR GAME
8 marca Gdynia ALL -STAR GAME EUROLIGI KOBIET
Kwiecień Play-off 1 Ligi
22-23 kwietnia FINAŁ LIGI VTB
6-8 maja Barcelona FINAŁ EUROLIGI
Maj Polska FINAŁY PLAY-OFF POLSKIEJ LIGI KOSZYKÓWKI
18 czerwca – 3 lipca Polska MISTRZOSTWA EUROPY KOBIET
Czerwiec USA FINAŁY PLAY OFF NBA
30 czerwca - 10 lipca Łotwa MISTRZOSTWA ŚWIATA U-19
14 - 24 lipca Hiszpania MISTRZOSTWA EUROPY U-20
21 – 31 lipca Polska MISTRZOSTWA EUROPY U-18
28 lipca - 7 sierpnia Czechy MISTRZOSTWA EUROPY U-16
31 sierpnia-18 września Litwa MISTRZOSTWA EUROPY
Jak widać kalendarz przedstawia się bardzo ciekawie. Przede wszystkim dotyczy to naszych reprezentacji występujących w tym roku w finałach Mistrzostw Europy. Kobiety grają w Polsce, mężczyźni na Litwie. Blisko do hal, myślę więc, że skorzystają z tego nie tylko nasi kibice, ale również szkoleniowcy.
Dla mnie osobiście najciekawszą imprezą będą Mistrzostwa Europy U-18, które odbędą się w Polsce. Tu już obowiązkowo powinni być obecni wszyscy polscy trenerzy. Obejrzenie na żywo, przyszłych gwiazd europejskiej koszykówki oraz sposobów prowadzenia zespołów i ich przygotowania techniczno-taktycznego będzie wspaniałym materiałem szkoleniowym. Byłem w zeszłym roku na Mistrzostwach Świata U-18, które rozgrywane były w Hamburgu. Bardzo fajnie było obejrzeć jak grają w koszykówkę najlepsze młodzieżowe zespoły na świecie minn. amerykanie, australijczycy czy chińczycy. Można z tych obserwacji wyciągnąć wiele ciekawych wniosków. Mam nadzieję, że przy okazji mistrzostw będzie zorganizowana klinika trenerska, na której zagraniczni trenerzy przybliżą nam jak wyszkolić dobrego gracza, a polscy podzielą się swoimi doświadczeniami przy pracy z młodzieżą. Do tego wszystkiego w tym roczniku w naszej reprezentacji mamy wielu utalentowanych graczy, wicemistrzów świata U-18 prowadzonych przez Jerzego Szambelana. Ciekawe będzie porównanie poczynionych przez nich postępów w porównaniu do rówieśników z innych europejskich państw. Szykuje się więc wspaniała młodzieżowa impreza. Ale, żeby taka naprawdę była MUSI odbyć się w odpowiednim miejscu i być super zorganizowana.
Wcześniej na Łotwie Polacy zagrają w Mistrzostwach Świata U-19. To drugi raz z rzędu będziemy uczestnikami światowej imprezy koszykarskiej. Łotwa nie daleko, a kolejne mistrzostwa mogą odbywać się już na innych kontynentach. Warto się więc wybrać, polecam.
Ciekawe jak zakończą się interesujące jak dotąd rozgrywki TBL? Jak będą spisywać się w niej polscy gracze? Ilu utalentowanych młodych zawodników dostanie szansę gry? Uważnie obserwujmy również rozgrywki 1 ligi. Grają tam sami Polacy, wielu z nich może niedługo zobaczymy w TBL i pierwszej reprezentacji.
Niestety nie mamy już naszych męskich zespołów w najważniejszych europejskich rozgrywkach, ale z zainteresowaniem powinniśmy śledzić Euroligę mężczyzn. Są one nie mniej interesujące jak liga NBA. Na początku roku kibicujmy zespołowi Asseco w "walce" z Żalgirisem oraz Khimkami o udział w finale ligi VTB.
Polecam oczywiście All Star Game NBA jak również nasz Mecz Gwiazd. Występ w takich meczach jest bardzo doceniany przez graczy, przecież wybierają ich kibice. W tych spotkaniach nie ma stawki (nie lubię osobiście takiej rywalizacji sportowej) czyli i wielkich emocji związanych z końcowym wynikiem, ale zawodnicy chcą wynagrodzić to kibicom i bardzo często popisują się bardzo efektownymi zagraniami i akcjami. Miejmy nadzieję, że będzie tak i teraz.
Nie zapominajmy o występach Marcina Gortata w lidze NBA!!! Tu nasuwa mi się ciekawe pytanie. Czy woleliśmy jak jego drużyna wygrywała, a Marcin przebywał średnio 16 min. na parkiecie, czy jak jego zespół przegrywa, a on gra 30 min.? Co myślicie na ten temat?
Tak przedstawia się mój koszykarski kalendarz na 2011r. i to tylko do końca lata…, a od października zaczną się kolejne emocje, a przecież będzie to wciąż ten sam rok…
2011 ROKIEM SUKCESÓW POLSKIEJ KOSZYKÓWKI
P.S
Zapomniałem jeszcze o jednym i to bardzo istotnym koszykarskim wydarzeniu w Polsce. W styczniu odbędą się wybory do władz na kolejną kadencję. Ci, którzy wybierają podejmują bardzo ważną decyzję. Od decyzji tych, co wygrają zależeć będzie najbliższa przyszłość koszykówki w Polsce. Życzę wszystkim i sobie samemu, aby w obu przypadkach były to dobre decyzje. Aby pozwoliły one na rozwój naszej ukochanej dyscypliny oraz osiąganie przez nią sukcesów na arenach międzynarodowych. Wyniki pierwszej reprezentacji decydują o zainteresowaniu dyscypliną przez młodzież, kibiców, mediów i sponsorów. Działacze, trenerzy i zawodnicy muszą o tym pamiętać i powinni zrobić wszystko, aby osiągnąć sukces. Stać ich na to, szczególnie myślę o mężczyznach. Posiadamy obecnie „materiał ludzki”, jakiego dawno nie mieliśmy. Graczy, mających umiejętności i doświadczenie oraz utalentowaną młodzież. Jest to wspaniała „mieszanka”, której nie możemy zmarnować...