10 ZASAD GRY W OBRONIE
1. BRONI CAŁY ZESPÓŁ ( Każdy gracz musi pamiętać o tym, że broni cała piątka. Co z tego, że czterech będzie robiło to dobrze, gdy piąty popełni błąd ich praca idzie na marne. Czyli można powiedzieć, że zespół broni tak jak ich najsłabszy gracz w defensywie).
2. PAMIĘTAJ O SZYBKIM POWROCIE DO OBRONY ( Obrona zespołu zaczyna się po swoim rzucie lub stracie piłki. Pierwszy jej element to błyskawiczny powrót).
3. UTRZYMUJ POZYCJĘ „TRÓJKĄTA OBRONNEGO” (Obrońca musi widzieć piłkę oraz gracza, którego „kryje”. Ważne jest odpowiednie ustawienie i utrzymywanie cały czas „trójkąta obronnego”- ja, piłka, przeciwnik).
4. ZMIENIAJ SWOJĄ POZYCJĘ JEDNOCZEŚNIE Z RUCHEM PIŁKI I GRACZA ATAKU (To jest bardzo ważna zasada. Trzeba u gracza wyrobić nawyk zmiany pozycji obronnej w momencie ruchu piłki i ruchu przeciwnika).
5. DOCHODZĄC DO ZAWODNIKA Z PIŁKĄ PRZYJMIJ ODPOWIEDNIĄ POZYCJĘ OBRONNĄ ( Gracze muszą zrozumieć, że obrońca będący w ruchu jest łatwiejszym przeciwnikiem do minięcia, niż obrońca w pozycji statycznej. Skuteczne dojście do gracza z piłką, to jedno z najtrudniejszych do wykonania ruchów w obronie. Obrońca ma pamiętać, że musi być przygotowany na rzut, podanie i minięcie zawodnika ataku oraz).
6. NIE PRZEGRAJ POJEDYNKU 1x1 ( „Ustanie” w obronie w grze 1x1 to podstawa indywidualnej defensywy. Zawodnik za „wszelką cenę” nie może przegrać tego pojedynku. Musi sobie cały czas powtarzać, że jeżeli da się minąć, to drużyna straci pkt. Nie może z góry zakładać, że ktoś mu pomoże).
7. POMAGAJ KOLEGOM ONI POMOGĄ TOBIE ( W grze obronnej, cała piątka graczy musi ze sobą współpracować. Każdy przede wszystkim „odpowiada” za swojego zawodnika. Ale musi wiedzieć, co ma zrobić, jak jego partner zostanie ograny w pojedynku 1x1. Musi być pewny swoich partnerów, jak on przejmie nie „swojego gracza”, to w tym samym momencie ktoś inny „pokryje” jego zawodnika).
8. PO RZUCIE DO KOSZA „ZASTAW” GRACZA DRUŻYNY PRZECIWNEJ
( Zastawianie to trudny element gry obronnej. Często gracze o nim zapominają, pozwalając przeciwnikom zebrać piłkę. Może to zakończyć się błyskawiczną utratą pkt. lub przeprowadzeniem przez przeciwnika drugiej akcji w ataku. Dla obrony jest to niepotrzebny przeciągający się wysiłek).
9. NIE DAWAJ PRZECIWNIKOM ZDOBYWAĆ ŁATWYCH PKT. ( W dużej mierze dotyczy to tzw. faulu taktycznego, który spowoduje przerwanie gry w dogodnej dla przeciwnika sytuacji do zdobycia pkt. Trzeba w czasie meczu pamiętać o tej zasadzie i np. przerywać takim faulem szybki atak przeciwnika lub nie dopuścić do akcji kosz+1 rzut wolny).
10. ROZMAWIAJ Z KOLEGAMI ( Nie można dobrze bronić zespołowo, gdy zawodnicy nie komunikują się ze sobą. Trzeba od początku nauczania defensywy zwracać na to dużą uwagę)
Przedstawiłem zasady gry w ataku i w obronie. Pisałem już wcześniej, dlaczego podałem ich po 10, a nie więcej.
Moim zdaniem podstawą treningu jest nauczanie i doskonalenie techniki indywidualnej oraz trening ogólnorozwojowy. Następnie, nauka zasad gry.
Wiemy, że „czego Jaś się nie nauczy, Jan nie będzie umiał”. Czyli już w młodzieżowej koszykówce musimy wyegzekwować od zawodnika stosowanie zasad. Potem może już być za późno. Myślę, że bez wiedzy oraz bez umiejętności przestrzegania tych zasad na parkiecie, młody zawodnik nie przebije się do profesjonalnej koszykówki, nie mówiąc już o zaistnieniu w niej.
Uczmy zasad!!!
P.S
Zwróciłbym jeszcze uwagę na dwie zasady, których powinniśmy wszyscy przestrzegać.
Zasada „Fair Play”. Czyli „lojalne poszanowanie przepisów pisanych i niepisanych. Wielkoduszną postawę wobec przeciwnika, a wobec sędziego bezwzględnej dyscypliny. Pogodnego zachowania się w sytuacji zwycięstwa jak i porażki”. Zasada „Fair Play” jest podstawowym prawem w sporcie i bez przestrzegania jej traci on swój sens. Oczywiście zasadę tą powinniśmy również przestrzegać w życiu codziennym.
Zasady Savoir vivre. Czyli "Sztuka życia". Poprawne zachowanie w różnych sytuacjach, dobre maniery i wychowanie oraz życzliwość dla ludzi, uprzejmość i tolerancja.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz